YY
Soru Sahibi
31 Temmuz 2021 15:53

Als, Miyopati, Anksiyete

Hocam merhabalar size daha öncede soru sordum. Evet konu yine ne yazık ki ALS. Bundan yaklaşık 7-8 ay önce sırt ağrısı ve makatta başlayan seğirme tüm vücuduma güçsüzlükle birlikte yayıldı. 4 ay önce 15 gün aralıklarla EMG yapıldı. Küçük süreki polifazik mupler saptanmıştır. Denarvasyon yoktur tam kasıda küçülme vardır dendi. Hoca kas yıkımı olduğu als olmadığı miyopati için takip gerekir dedi. 1 ay önce başka bir nöroloğa gittim, emg için ısrar etsemde muaynede bir bulgu göremediğini reflekslerimin iyi olduğunu anksiyete olduğunu söyledi. Yine de Sedimentasyon Ck gibi testler yapıldı normal dendi. Magnezyum ile beraber b12 ve kas ağrı kesici verdi. Seğirmelerim bazen azalıyor bazen hiç durmuyor el yüz bacak heryerde mevcutlar. İğne sadece bacağıma yapıldı koluma sadece sinir ileti testi yapıldı dilime gözle bakıldı. Seğirmelerim geçmiyor ve sol el baş parmak avuç içi kısımda incelme görüyorum. Seğirmeler stres, psikolojik kaynaklı ise kas yıkımı yapar mı? Bir doktor miyopatik olabilir derken diğeri psikolojik diyor. Hocam ne yapmalıyım hayatım zehir oldu bunu düşünmekten heryerim seğiriyor kolay gelsin.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Hasan Akdemir
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Miyopati üzerinden araştırmalara devam edilmesini öneririm. Psikolojik seğirmelerde kaslarda incelme beklenmez. Geçmiş olsun.

6 Ağustos 2021 16:14