pB
Soru Sahibi
7 Ocak 2018 03:15

alerjik kaşıntı

Merhaba, bir şey danışmak istiyorum. Patch testi sonucu nikel alerjim olduğunu öğrendim. Kaşıntı için çeşitli ilaçlar kullandım. Alerinit, fexofen, zyrtec, crebros vs. Ama son 1 haftadır kaşıntım şiddetlenmeye başladı, gün içerisinde tek tablet aldığımda kaşıntım geçmiyor, 2 tane aldığımda biraz daha hafifliyor. Ve alerjiye bağlı olarak ürtikerim var, her yerimde büyük kabarcıklar oluyor kaşıdığımda. Daha uzun süreli kaşıntımı kesecek bir ilaç önerebilir misiniz bunlar dışında? Ve ürtiker için ne yapmam gerekiyor, ne kullanmalıyım? Cilt bariyeri kremleri mi kullanmalıyım? Ayrıca gözlük kullanıyorum, onda metal parçalar olduğu için sanıyorum biraz daha şiddetleniyor, acaba gözlük seçimimi nasıl yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim, iyi günler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Ersoy
Dahiliye - İç Hastalıkları , Alerji Hastalıkları

nikel alerjisi ciddi sıkıntı yaratabilir nikel imitasyon metaller içinde olduğu gibi gıdaların içinde de nikel bulunur ve bu gıdaların alımı ile sindirim yolundan dolaşıma geçip şikayetleri yol açar antihistaminikler yeterli tedaviyi yapmayabilir yeni ilaçlar bu konuda daha etkili olabilir

10 Ocak 2018 18:23