17 Nisan 2021 14:33

Akut Dispne ve Aşırı Ödem

Merhaba hocam. Babamda 1 hafta önce ani bir ödem artışı oldu. Karın kısmında ve bacaklarda aşırı şişlik ve sertlik mevcut. Mevcut kilosundan 20 kg kadar fazla ağırlığı var. Kendisi kronik alkol kullanıcısı. Son olarak birkaç gün önce alkolü bırakınca ani bir dispne gelişti. Alkol kullanırken nefes darlığı yoktu aşırı ödeme rağmen. Öyle ki iki kişi koluna girip tuvalete giderken bile aşırı daralıp boğulma hissi geçiriyordu. Ambulans çağırdık. Acil kırmızı bölüme ardından yoğun bakıma kaldırıldı. Ama 24 saat dolmadan daha taburcu edildi. 2 ünite kan ve birkaç serum verildi sadece. Kan değerleri şu sekildedir::po2: 40.3, pco2:37.7, cl-: 116, ca++: 1.18, K+: 5, Na: 136, glukoz; 188, lactate: 8.1, Total hb: 5.0, o2 sat: 60.6, Total bilirubin: 1.2, actuel bikar: 16.4, baz fazlalığı: -9.3, standart bikar: 16.5, Total co2: 37.4, htc: 15.9, alkalen fosfataz: 121, albümin: 2.7, alt:21 ck-mb:85.7, ldh: 565, bun:66.6, crp: 0.23, ck:191, direk bilirubin: 0.61, ggt: 101, ast: 54, kreatinin: 1.24, aptt: 33.1, inr:1.22, pt zamani: 12.8 pt aktivitesi: 64, etanol: 0.100, hb: 5.1 htc:19.9, trombosit: 2.3. Hastanede yb ünitesinde 24 saat bile tutulmadan taburcu edildi. Efor dispnesi şu an daha az ama var. İştahı ve genel durumu iyi ama odemler hem hareketini engelliyor hem de psikolojisini bozuyor. Yb da 2 ünite kan verildi sadece. Kovid testi negatif çıktı. Lasix tb yazdı doktoru ama işe yaramıyor. Ödemleri çözmek için ne yapmalıyız? Mevcut tablo sizce siroz mudur? Bu akut nefes darlığı alkol yoksunluğuna mı rahatsızlıģına mı bağlı gelişmiş olabilir? Tavsiyelerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler..

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Bence zaman geçirmeden bir gastroenteroloji uzmanı ile görüşünüz. Muayene etmeden birşey diyemem. Siroz için de tetkikleri görmek gerekir. İyi günler

19 Nisan 2021 15:59
Soru Sahibi

Tarih Ön İzleme *** *** ** Hastane Adı Malatya Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Açıklama Abdomen US, tüm Rapor Radyolojik Görüntüler AC�L ABDOMEN USG RAPORU Bat�n yo�un gazl� oldu�undan tetkik suboptimaldir. Karaci�er parankimi heterojen kabala�m�� ve konturlar� lobuledir(Kr karaci�er hastal���?). Karaci�er homojen parankim ekosunda ve konturlar� d�zenlidir. �ntrahepatik safra yollar� normal geni�liktedir. Ana portal ven ve dallar� ile hepatik venler normaldir. Safra kesesi normal boyutta olup duvar kal�nl��� ve ekosu normaldir. L�men i�erisinde milimetrik boyutta birka� adet ta� ekosu izlenmi�tir. Koledok normaldir. Dalak 16 cm (SM) boyutta,homojen parankim yap�s�nda olup konturlar� d�zenlidir. Pankreas�n izlenen k�s�mlar� homojen parankim yap�s�nda olup, konturlar� d�zenlidir. Her iki b�brek parankim ekosu grade 2 artm�� olup konturlar� d�zenlidir. Pelvikaliseyal sistemleri normaldir. Ta� ekosu izlenmemi�tir. Perisplenik, perihepatik ve bat�n i�i alt kadranlarda ba��rsak anslar� aras�nda en derin yerinde 8 cm.ye ula�an s�v� izlenmektedir Mesane bo� olup l�mende foley kateter balonuna ait g�r�n�m mevcuttur. Dr.G�rsel YOLDA� Hocam babamın durumunu daha önce anlatmıştım. Karın ve bacaklarda 20 kg dan fazla ödem birikimi var. Bu USG bulgularında kronik kc hastalığı ile kast edilen siroz tablosu mudur? Babam hastanede yatmakta olup tedavisi devam etmektedir. 2 ünite kan verildi. Ödem çözücüler de iv olarak serum içine katmadan uygulanıyor. Sıvı alımı kısıtlanıyor. Yoğun sıvı toplanması ve USG bulguları siroz tablosunu mu gösteriyor? Teşekkür ederim.

28 Nisan 2021 13:15
Uzm. Dr. Murat Emin Güveli
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Çok farklı sebeplerden kaynaklanan bir problem olabilir. Doktorunuz ile görüşünüz.

28 Nisan 2021 13:27