şb
Soru Sahibi
20 Ocak 2021 18:49

Aktif kronik gastrit,lenfoid hiperplazi

Hocam merhaba rica etsem biyopsim hakkında düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum. Klinik bulgular, antrum mukozası hiperemik ve ödemli bulundu.Antral gastrit+bulbusta kissing ülser. Makroskopi : 0,5 cm ölçülerinde kirli beyaz renkli 1 adet doku parçası.Metaryalin tümü 1 kaset halinde takip edilmiştir. Makroskopi: Metaryalin tümü mikroskopik incelemeye alınmıştır.Kesitlerde mikroskopik olarak dokuların mide antrum mukozasına ait olduğu izlenmektedir.Biyopsilerde L.Propriada yer yer lenfoid agregatlar mevcut olup,orta yoğunlukda aktif kronik infalamasyon mevcuttur.Arada cok sayıda nötrofil lökositler de secilmektedir.Kesitlerde yüzey mukusu içerisinde H.Pylori mevcuttur. Tanı: Mide antrum biyopsi : Aktif kronik gastrit,lenfoid hiperplazi Inflamasyon : ++ Aktivasyon : ++ Metaplazi: Antrofi : H.pylori : + Hocam rica etsem tanılarım hakkında bilgi verebilirmisin. lenfoid hiperplazi kanserle ilgili bir durumum varmı bilgi vermenizi rica ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sadi Kerem Okutur
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Biyopsi sonucunuz kronik gastrit ile uyumlu, kanser bulgusu yok, geçmis olsun.

20 Ocak 2021 18:58