YF
Soru Sahibi
15 Kasım 2018 21:44

Akrep sokması

Merhaba hocam biz köyde kaldığımız için arı sokmasına çok rastlıyoruz geçenlerde annemi de akrep sokmuştu bu gibi durumlarda ne yapmamız gerekir hocam saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)

Arı sokması bazı allerjik kişilerde ciddi sorun oluşturabilirken yılan ve akrep sokması genelde ciddi sorun oluşturur. Akrep ve yılan sokmasında antiserum uygulaması hayat kurtarırken, arı sokmasının acil allerji tedavisi yapılır. Çok sayıda Arının sokması ölümle sonuçlanabilir. Sokulan bölgeye soğuk ve amanyak uygulama, allerji önleyen ilaçların kas ici veya damardan serumla uygulaması gerekiken, yılan ve akrep sokmasında dolaşımı yavaşlatmak ve anti serum uygulama çok önemlidir. Böyle durumlarda hiç beklemeden 112 acil aranarak ilk müdahalenin olay yerinde yapılmasının sağlanması ve acil hastaneye sevki hayat kurtarır. Isıran şeyin ne olduğunun bilinmesi ayrıca çok önemlidir. Sağlıcakla.

15 Kasım 2018 22:06