CS
Soru Sahibi
2 Temmuz 2018 13:53

Akciğer Nodülleri

Hocam selamlar Annem 48 yaş evre 2a grade3 hormon(+) meme ca idi 7 ay önce AC kemoterapi bitti 4,5 ay önce kadarda 30 seanslık RT bitti. 2 ay önce başlayan pnömoniden dolayı ilk 17 gün 25 gün sonra tekrar ikinci pnomoniyle 13 gün yattı. ilk Pnömonide 2 ay önce bronkoskopi uygulandı bronkoskopi biyopsi sonucumuz Bening bal sit. Sağ akciğer orta lob bronşu bening bronş aspirasyon sit. bening fırça sitolojisi sağ akciğer üst lob bronşu. BAL yaymaları bronş epitel hücreleriyle kontaminedir.Hücre sayımına elverişsizdir. Yoğun olark PMN lökosit kümesi izlendi. Transbronşiyal biyopside seri kesitlerde dökülmüş olağan epitel hücreleri ve fibrozis izlendi. Malignite bulgusu izlenmedi. Çekilen son toraks bt şöyle Bulgular: Eski tetkikte sol üst lob apeks anteriorda ve sağ üst lob apeks medialde izlenen nodüler lezyonlar, yeni BT de kaybolmuştur. Sağ üst lob posterior ve sağ orta lob lateral segmentlerde izlenen plevraya komşu, hava bronkogramı içeren atelektezi alanlarında yeni tetkikte rezolüsyon oluşmuştur. Sol alt lob posterobazal de izlenen plevraya yakın 10 mm nodülde değişiklik saptanmamıştır. Sol üst ve alt loblarda izlenen sınırları belirsiz buzlu cam dansitesindeki infiltratif görünümler yeni oluşmuştur. Diğer kesimlerde değişiklik saptanmamıştır. Kısmen iyileşen bileteral pnömonik enfeksiyöz süreç düşünülmüştür, klinik ve öyküsüyle korelasyonu önerilir. Hocam çok uzun oldu ama maruz görün 3 aylık onkoloji kontrollerimizde Kandaki Ca değerlerimizde normal çıktı göğüs hastanesindeki göğüs doktoru ekibimiz (Meme ca öykümüzü bilen) iyileşme azda olsa var dedi rt çok etkilemiş dedi 1 ay sonra kontrole çağırdı. Onun dışında sıkıntı yok dediler. onkoloji doktorumuz ise bu tetkitlere bakarak Pet bt istedi bi kaç nodülden bahsediyor onlardan şüpheleniyorum dedi kesin metastaz mıdır hocam bu nodüller. Son bt'de stabil bitane nodülden bashediyor. Moralen çöktük sizlere danışmak istedik ilginize Çok Teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Fuat Erel
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

İYİ GÜNLER VÜCUT DİRENCİ DÜŞTÜĞÜNDE ALTTA MEME CA ÖYKÜSÜ GİBİ OLAYLARDA PNÖMONİ GEÇ DÜZELİYOR. ÇEKİLECEK PET DE MEVCUT NODÜL VEYA NODÜLLER DAHA İYİ DEĞERLENDİRİLEBİLİR. GÖRÜLDÜĞÜ KADARIYLA PEK SIKINTI GÖZÜKMÜYOR. KONTROLLERİNİZE DEVAM EDİN GEÇMİŞ OLSUN

2 Temmuz 2018 15:00
CS
Soru Sahibi

Hocam selamlar yine ben annem meme ca 7ay öncekemo 4ay önce rt bitti 2kez pnömoni oldu ilk 17 gün yattı 25 gün sonra 13 gün hastanede yattı şuan kortizon ve tomoksfen almakta 3 ayönce cea2 0.89idi şuan2.75 ca15-3 değeri öncesi 5.24dü şuan 9.06 normal değerler içindeki artış metastazmıdır? bisorumda şu hocam annem 2ay önceki torask bt'de sağ akciğer alt lob anterobazal segment orta lob lateral segment ve üst lob anterior segmentte kısmi devamlılık gösteren konsolidasyon alanları izlenmştir.Benzer şekilde sol akciğer üst lob lingülada izlenen infiltrasyon alanındada anlamlı regresyon görülmektedir.Ancak bu aşamada her iki akciğer parankiminde bazıları takipte yeni gelişen multifokal en büyüğü sol akciğer üst lob anterior segmentte yaklaşık 2cm boyutunda ölçülen nodüler konsolidatif infiltrasyon alanları görülmektedir.Enfeksiyöz süreci düşündürmektedir.Tedavi sonrası radylojik takp önerlir.Sağ akciğer alt lob süperior segmentte infiltrasyonun regresyonu ile görülen 6mm boyutundaki nodülün radyolojik takbi önerilir.Diğer bulgular stabildir.1ay önceki son bt'de ise.Eski tetkikte sol üstlob apeks anteriorda ve sağ üst lob apeks medialde izlenen nodüler lezyonlar, yeni BTde kaybolmuştur.Sağ üst lob posterior ve sağ orta lob lateral segmentlerde izlenen plevraya komşu hava bronkogramı içeren atelektezi alanlarında yeni tetkikte rezolüsyon oluşmuştur.Sol alt lob posterobazalde izlenen plevraya yakın 10mm nodülde değişiklik saptanmamıştır.Sol üst ve alt loblarda izlenen sınırları belirsiz buzlu cam dansitesindeki infiltratif görünümler yeni oluşmuştur.Diğer kesimlerde değişiklik saptanmamıştır.Kısmen iyileşen bileteral pnömonik enfeksiyöz süreç düşünülmüştür, klinik ve öyküsüyle korelasyonu önerilir.Onkloğumuz Pet istedi 2gün önce çekildi pet sonucunda tutulum saptanmadı onkoloğumuz pette tutulum çıkmayabilir çok tutmayabilir metastaz varsa bazen göremeyiz bilgin olsun 3ay sonra duruma göre biyopsi yapabiliriz dedi met riski çokmu yüksek hocam teşekkürler

6 Temmuz 2018 16:31
Prof. Dr. Fuat Erel
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

İyi günler Doktorunuzun takibinde devam etmenizi öneririm Geçmiş olsun

6 Temmuz 2018 22:30