ae
Soru Sahibi
19 Aralık 2023 16:55

aile genetiğinde hipertansiyon, kalp rahatsızlığı

sayın doktorum 51 yaşındayım. Aile genetiğinde kalp rahatsızlığı olduğu için her sene kalp sağlık taraması yaptırıyorum. Bu yıl efor ve ekomda bir sorun olduğunu söylediler. sonuç şu şekilde SAG ATRIYUMDA HAFIF GENISLEME NORMAL SOL VENTRIKUL SISTOLIK FONKSIYONU SOL VENTRIKUL DIYASTOLIK DISFONKSIYONU (EVRE I) HAFIF TRIKUSPIT YETERSIZLIGI HAFIF PULMONER HT SPAB : 40 MMHG bu sonuca istinaden kalp sintigrafisi yaptırdım ve sonuç YAPILAN TETKIK: MIYOKARD PERFUZYON SINTIGRAFISI KULLANILAN RADYOAKTIF MADDE: Tc99M PERTEKNETAT KULLANILAN KIT:MIBI KULLANILAN RADYOFARMASOTIK: Tc99M-MIBI HASTAYA TREADMILL'DE BRUCE PROTOKOLUNE GORE STRES TESTI UYGULANDI. UCUNCU ASAMANIN SONUNDA HEDEF KALP HIZINA ULASILIP EFOR SONLANDIRILDI. 8 MCI TC99M-MIBI IV BOLUS VERILDI. MUTEAKIBEN STRES SPECT CALISMASI KAYDEDILDI. ALINAN STRES GORUNTULERDE MIYOKARDDA AKTIVITE TUTULUMU NORMAL OLUP DAGILIMI HOMOJENDIR. SONUC: ISKEMI-ENFARKT YONUNDEN NEGATIF MIYOKARD PERFUZYON SINTIGRAFISI. korkulacak bir durum var mı? Anjio olmam gerekiyor mu? cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)

iyi günler, sonuçlarınız genel olarak iyi, kontrol amacıyla yaptırdınız ve herhangi bir şikayetiniz yoksa sintigrafi sonucunuz normal çıktığından anjiyo olmanıza gerek yok

29 Aralık 2023 10:41