26 Ekim 2020 15:29

ağrı artışları

Hocam selamlar, 38 yaşında kadınım. 14 yıldır HT takibindeyim ve ilaç kullanıyorum.alerjik biriyim ağaç, yeşil, toz, kedi, köpek, latex ve antibiyotik alerjim var. Eklem ağrılarım çok oluyor sağ el bileğimden de quervian ameliyatı oldum sonrasında ise 1.cmc eklem ağrısı nedeni ile baş parmak kökü kireçlenmesi ameliyatı oldum. son 7 aydır yağmur yağdığında öksürmeye başladım ve kürek kemiklerimde ağrı oluyor. son 1 aydır sabahları kalktığımda ayaklarımın üstüne zor basıyorum yürüdükçe 1-2 dk içinde açılıyor. her iki elimdeki ağrılar yaygınlaştı ve arttı. ayrıca 8 aydır belirli dönemlerde kalça ağrısı yaşıyorum. son 10 yıldır hemen hemen her tahlilimde CRP sınırın üstünde çıkmakta. DR um bazı testler yaptı. bunların conuçlarında crp 0,8 , sedim 23, Anti CCP ve ANA negatif, Anti SCL 70 pozitif, Anti histonlar zayıf pozitif çıktı. kalan 14 antikor testi negatifti. ANA negatif olmasına rağmen pozitif çıkan değerler çok önemli mi.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

COVID sürecinde bu sorulara son zamanlarda bakamadım. ANA negatifken ancak gerçekten yeterince klinik bulgu olmalı ki, bir tanıya varabilelim. İyi bir romatolog sizi muayene edip yorum yapmalı, muayene etmeden anlaşılamaz...

14 Aralık 2020 23:53