sh
Soru Sahibi
2 Eylül 2021 16:03

Ağlama krizleri

Merhabalar Dr hanım benim 29 aylık oğlum var şu an kreşe gidiyor normalde de çok ağlayan bir çocuktu doğdu doğalı ama kardeşi oldu olalı daha çok ağlama ve inatlaşma başladı istediği herşeyi yaptırmaya yapsak da yapmasak da ağlama krizlerine giriyor hemde saatlerce o olmucak bu olacak diyor onun dediğini yapıyoruz bu defa oda olmucak diye defalarca aynı döngüye giriyoruz ve yine ağlama krizleri gece gündüz farketmiyor artık sürekli bağırarak ağlama modunda kardeşine yeri geliyor vuruyor kreş te ise herseyin normal olduğunu uyum sağladığını söylüyor lar biz ne yapacağımızı şaşırdık şurup içirmek banyo yaptirmak altını temizlemek yemek yedirmek aklinza ne gelirse çığlık cigliga ağlayarak yapıyor ve anne baba arasında seçim yapıyor sürekli ya anne yapacak ya baba herseyi kendi belirliyor ağlamaktan sesi sürekli kısılıyor nasıl davranacağımizi bilmez olduk yol gosterirmisiniz bize şimdiden tskler

2 cevap
Cevaplar (2)

Merhabalar, oğlunuzun sorunu sizlerle. Yani bu davranışları ile sizlere sürekli mesaj vermeye çalışıyor. Sıkıntılarını ve endişelerini bu davranışlarıyla göstererek sizlerin bu kendisine dikkatinizi vermenizi istiyor. Yolunda gitmeyen bir şeyler var. Sizlerin oğlunuza karşı yaklaşımlarınızda ve davranışlarınızda inceleyip tekrar düşünmeniz gereken konular var. Eğer okulda çok mutlu ve hiç bir sorun yok ise şu konuları tekrar değerlendiriniz. Oğlunuza yeterince zaman ayırabiliyormusunuz? Küçük kardeşinden ayrı, ona özel zaman ayırdığınız oluyor mu? Birlikte iken neler yapıyorsunuz? Onunla oyun oynuyor musunuz? Sevginizi ve onun özel olduğunu ona hissettiriyor musunuz? Tüm bunları değerlendirdikten sonra neler yapabileceğimizi tekrar konuşabiliriz. Oğlunuza svegiler, mutlu günler dilerim.

4 Eylül 2021 13:41
sh
Soru Sahibi

Cevabınız için tşkler dr hanım kreşten dönüşte gayet mutlu görünüyor orada sorunu olduğunu sanmıyorum ancak içine kapalı ve hassas bir çocuk kardeşi doğuncaya kadar sürekli ilgliliydik haliyle çocuk doğduktan sonra ister istemez onunla ilgilenmekten birebir ilgilenemediğimiz zamanlar oluyordur ama tamamen çocuğu kendi haline bırakmış değiliz bazı zamanlar birlikte oyun oynuyoruz bazı zamanlar kendi halinde oynamasını söylüyoruz onu sevdiğimizi sürekli söylüyoruz kardesinin kendisini sevdiğini onu görünce mutlu olduğunu kendisine bildiriyorum gel sarılalım öpeyim dediğimde hayır öpme diyor bazende sen öpme ben öperim diyor.Oğlum daha çok herşeyin zıttını söylüyor yap desem yapmam diyor yapma desem yaparım diyor ve kendi işlerini kendi yapıyor elini yıkama ayakkabısını giyme gibi.Yemeğini bir buçuk yaşından itibaren kendi eliyle kendi yedi bizim yedirmemize hiç bir şekilde müsade etmedi yemek sorunu vardı bu zamana kadar sürekli yemek yememesinden dolayı kızdığım bağırdığım zamanlar oldu şimdi kendi haline bıraktım kreşe başladıktan bir iki ay sonra yemeye başladı azda olsa kreşte grup arasına kreşe başladıktan iki ay sonrasında girdi çabuk sıkılan bir çocuk zaten o yüzden etkinliklerle pek ilgilenmiyor daha çok izleme taraftarı. kardeşi doğduktan sonra bizimle uyumaya başladı o yüzden odamızı dahi ayıramadık kardeş kıskançlığı diye düsünüyorum ama nasıl üstesinden geleceğimizi bilemiyoruz

6 Eylül 2021 09:52

Merhaba, daha önceki önerilerimi uygulayarak, sevgi dolu, sabırlı, ilgili ve tutarlı bir yaklaşımla kesinlikle başarırsınız. Çocuklarınıza sevgiler, sağlıklı günler dilerim.

20 Eylül 2021 16:17