BE
Soru Sahibi
27 Mart 2014 04:44

agi ici;dil boslugu

sayin Doktor; Agzimin icinde;dil kokunun sag ve sol dipteki bosluklarindan baslamak uzere; yanak-damak mukozasina dogru uzanan Beyaz-sari renkte ;uzeri hafifce ince venli ;mecazi anlamda orta boy bir resim fircasi ile Tek bir firca darbesiyle ile yukaridan asiya bir kez surulmus seklinde gibi;yanak mukozasiyla ayni seviyede;ustu kapali fistulsuz;iltahaba benzeyen bir goruntu var. agri falan yok; acik yarada degil bunlar ancak cok hafif kasinti ve yanma hissi oluyor bazan bogazimda.bogaz sorunum en az 15 yildir var faranjit v.s.2 yil evvel endoskobi yaptirmistim boyle bir goruntu yoktu agzimda ve dislerimde saglam. bunlar bademciklerin uzerinde olsa ve yuksek atesimde olsa;Anjin deyip gececegim o zaman.ama bunlar dedigim gibi.dil koku boslugundan cikip yanak mukozasinda' bademciklerin hemen yanibasina;damak baslangicina kadar uzanan asagidan yukari yaklasik 3 cm boyunda ve 1 cm kadar eninde;yanak mukozasiyla ayni seviyede hafif apse gorunumlu olusumlar;ancak agzimin baska hic bir yerinde yok.sadece soyledigim yerlerde var; o bolgeler mikrop kapmis gibi sanki!!10 gun evvel; 18 martta tesadufen gordum bunlari ilk ve endiselendim hemen ilk is kan testleri yaptirdim.HIV vessaire gibi ama hepsi negatif cikti Ben 15 yildir asyada tropik bir ulkede yasiyorum is vesilesiyle.ancak hep turkiyede doktora gidiyorum tatillerde.bu sene tatilim haziranda ama eger bu durumum ciddi ise mecburen nisana alacagim TR tatilimi.burda asyada bir KBB doktoruna gitmek istemiyorum acikcasi. Turkiyeye acil gitmemi gerektirecek ciddi bir durum olup olmadigini cozmeye calisiyorum acikcasi. belkide once burada asyali bir KBB hekimine gorunum once ancak bu hekime gitmeden evvel;sikayetimden yola cikarak bana kuvevvtle muhtemel olasi on bilgiler verirseniz cok sevinirim. Elbette agzin icine bizzat bakip ayrintili muayene olmadan hic kimse ASLA ve kata kesin bir teshis koyamaz. bunu tabiki kesin biliyorum.saygilar

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Güven Yıldırım
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Anlattıklarınızdan lateral farenjit olduğunu düşünüyorum ancak tarif yerine bir KBB doktorunun göremesi daha uygun olur.

28 Mart 2014 07:30