ÖD
Soru Sahibi
27 Ekim 2015 19:16

Adet Azalması

Bülent Bey Merhaba, Ben Almanya'da yaşıyorum. Geçen Mayıs ayında düşük nedeniyle kürtaj olmak zorunda kaldım. Ancak kürtaj sonrası adet göremediğim için doktorum bunun ilaçla çözebileceğini söyledi ve bana 21 gün boyunca kullanacağım Clcy-Progynova adlı ilacı yazdı. 3 hafta sonunda adet kanamasına benzer bir kanamam olacağını ve bu kanamayla birlikte içerde kalan parçaların temizleneceğini söyledi. Ben bu arada Türkiye'ye tatile gittim. İlaç bitiminde az da olsa kanamam oldu ancak kanama daha çok pıhtı şeklinde idi ve 16 gün geçmesine rağmen bitmiyordu. Türkiye'de doktora gittim. Ultrason kontrolü sonucu hemen kürtaj yapıldı ve kalan parçalar temizlendi. İkinci kürtajdan sonra iki kez adet gördüm, ancak kanama miktarları çok çok az ve süresi sadece bir gün sürdü. Yapışıklık ihtimali üzerine histereskopi yapıldı. Yapan doktor bir Profesör idi. Çok minik bir yapışıklık oluştuğunu, onu da çözdüklerini, ancak bu durumun adet azalmasına sebep olamayacağını söyledi. Bunun üstüne adet zamanında bir hormon testi yapıldı, o da normal çıktı. Şimdi tekrara hamile kalmaya çalışıyorum. Ancak adetlerim hala normale dönmedi. Normalde 5 gün süren adetim artık sadece bir gün sürüyor ve kanamam o kadar az ki günlük yaprak pedler yetiyor. Bülent Bey, yapılanların dışında yapılabilecek bir test var mıdır acaba? Çok endişeliyim. 37 yaşındayım, düşük ve kürtajlar yüzünden zaten çok vakit kaybettim. Daha kontrol edilebilecek bişeyler varsa lütfen yardımcı olun. Olmazsa Türkiye'ye gelip orda da muayene olabilirim. Şimdiden Teşekkür Ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bülent Gülekli
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Demet hanım, Keşke sizi muayene etmeden, tetkiklerinizi incelemeden sorularınıza yanıt verebilse idim. Maalesef mümkün değil. Eğer İzmir'e gelecek iseniz lütfen *** *** ** numaralı telefonumdan randevu alınız. Sevgilerimle Prof DR Bülent Gülekli

17 Kasım 2015 10:07