ya
Soru Sahibi
3 Temmuz 2014 08:05

acıl bılgınıze ıhtıyacım var

size endoskopi sonucumu yollamak istiyorum yorumlarmısınız : ENDİKASYON : PPI BAĞIMLI GÖRH PREMEDİKASYON: XYLOCAİN+DORMİCUM 5MG+DOLATİN 25 MG İV ÖZOFAGUS: Z KESİCİ DİŞLERDEN İTİBAREN 36CM DE DÜZENLİ HİYATUS DİYAFRAGMATİKUS 39 CM DEDİR GASTİRİK PİLİLER Z ÇİZGİSİNE KADAR UZANMAKTADIR MUKOZA DİZTALDE MATLAŞMIŞ OLUP Z ÇİZGİSİNDEN YUKARI DOĞRU LİNEER 4-5 MM LİK ERZOVİZ ALAN VE ASTRİK EPİTEL UZANMAKTADIR ÖZOFAJİT HALİ NEDENİYLE MEDİKAL TEDAVİ SONRASI BX ALINMASI KARARLAŞTIRILDI DİSTAL ÖZOFAUSTA 7-8 MM LİK LİPOMLAR UYUMLU LEZYON İZLENDİ MİĞDE: KARDİYA NORMAL OLUP ALT ÖZOFAGUS SFİNKTERİ ENDOSKOPU GEVŞEK SARMAKTADIR FUNDUS,KORPUS VE ANTRUMDA MUKOZA HİPEREMİK VE PİLİLER ÖDEMLİDİR. PİLOR FORMEDİR. DUEDONUM: BULBUS VE DUEDONUM İKİNCİ KISIM NORMALDİR PATOLOJİ ANTRUM- KORPUS TANI: ENDOSKOPİK ÖZOFAJİT- GRADE A ENDOSKOPİK: ERİTEMATÖZ PANGASTRİT HİYATUS HERNİSİ MARKOSPİK BULGULAR : EN BÜYÜĞÜ 0,4X0,3X0,3 CM EN KÜÇÜĞÜ 0,2 CM CAPINDA 3ADET MUKOZAL DOKU PARÇASI PATOLOJİK TANI : ANTRUM VE KORPUS ENDOSKOPİK BİOPSİ: ANTRUM VE KORPUS ANTRUM GEÇİŞİ MUKOZASI : ÖDEM,HİPEREMİ, H PYLORİ NEGATİF -H.PYLORİ GÖRÜLMEDİ UZUN SÜRELİ PROTON POMPASI İLAÇLARI KULLANIMI ŞİKAYETLERİ GEÇİRMEDİĞİ GİBİ HER ZAMANDA DİYET YAPAMIYORUM VEDE YANMAM YOK AMA YEDIKLERIM GECE YATTIGIMDA RESMEN ONCE SIVI SEKLINDE BURNUMDAN AKMA VEDE TANELI GIDALAR SEKLINDE BOGAZIMA GELIP ONCE OKSURUK SONRADA KUSMAYA KADAR GIDIYOR NİSSEN FUNDOPLİKASYON DIŞINDA ENDOSKOPİKTE ÇÖZÜMÜ VARMI ÇÜNKİ KOPLİKASYONLARIN ARASINDA DUYDUGUM KADARIYLA YUTMA ZORLU ÖMÜR BOYU KUSAMAMA VEDE GAZ ÇIRARTAMAMA OLDUĞUNU ÖĞRENDİM NE TAVSİYE EDERSİNİZ SAYGILARIMLA BİLGİNİZE

1 cevap
Cevaplar (1)

öncelikle laparoskopik nissen fundoplikasyonu ancak grade IV hiatus hernilerde ve uzun süre tedaviye yanıt veremeyen grade III hiatus hernilerde uygulanır. ancak LES gevşekliği veya LES yetmezliği durumunda sıvıların ve gıda partiküllerin yemek borusuna doğru geri dönmesi söz konusudur. her hiatus hernisinde LES görülmediği gibi her LES gevşekliği de hiatus hernisi anlamına gelmez. Sizin raporda hiatus hernisinin derecesi bildirilmemiştir ve LES gevşekliği ile ilgi de herhangi bir not yoktur. açıkçası rapor eksik ve çelişkilidir. geçmiş olsun. daha fazla bilgi için: http://www.ertanbeyatli.com/les-gevsekligi-ve-kos-yetmezligi-nedir/

3 Temmuz 2014 22:29