ÇR
Soru Sahibi
27 Mayıs 2015 16:42

Acamın ağrıları

Merhaba Zeynel bey, 81 yaşında, yaklaşık 55 yıldır şizofren hastası olan, çok sigaraya bağlı akciğer srounu dışında hiçbir sistem hastalığı bulunmayan amcam diz ve ayak ağrılarından yakınıyordu bir süredir...bazen de her yerim ağrıyor diye şıkayet ediyor. Yaşadığı huzurevinde doktor bu ağrıları için Lyrica 150 mg sabah akşam olmak üzere ilaç başlatmışdün, bugün eve getirdiğimde ilk defa yerinden kalkamadığını gözünü bile zor açtığını gördüm. merdivenleri en az on kere kendi başına inip çıkabilen amcam bugün benim yardımımla bile emekleyerek çıktı neredeyse....bu ilaç sizce yaşı ve şikayetlerine uygun mudur? bu tarz şikayetler için önce romatizma vs araştırması yapmak gerekmez mi? Bir yönlendirme sağlarsanız çok sevinirim. Yanıtınız için teşkkür ederim?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Zeynel Abidin Öztürk
Dahiliye - İç Hastalıkları , Geriatri

Geçmiş olsun. Yaşlı bireylerde Lyrica kullanımına bağlı olarak belirtmiş olduğunuz yan etkiler görülebilmektedir, öncelikli olarak ilaç kullanımına ara vermenizi ve ağrılarına yol açabilecek hastalıkların detaylı olarak araştırılması, medikal tedavisinin yeniden düzenlenmesi için bulunduğunuz yerde bir geriatri uzmanı ile iletişime geçmenizi tavsiye ederim.

28 Mayıs 2015 07:06