çü
Soru Sahibi
19 Eylül 2014 11:13

7 YASINDAKİ OĞLUM İÇİN BİLGİ RİCA EDİYORUM.

ocam merhaba, Bundan 1,5 ay önce 7 ve 4 yaşında olan 2 oğlum kusmaya başladı. Hast.ye götürdük büyük oğlumda ALT-AST 1200 lerde çıkınca tıp fak.ne sevkettiler.Gittiğimizde serum verilip 1 gün yattı. ALT –AST 900 lere düşünce gönderdiler. Bize 24 saatlik idrar bakır testi istediler. 1 hf sonra sonuçları götürecekken tekrar sabah kusma oldu hast.ye gittik. İdrar bakır sonucu 250 çıktı. Bu arada kantestlerinde ALT-AST 1350 lere çıkmış,Amonyakta 155 ölçüldü. Yatış yapıldı.Göz testi,beyin emarı,karaciğer ultrasonu yapıldı.Amonyak 50 lere düşürürüldü. Göz ,beyin temiz çıktı,Karaciğerde ise yağlanma ve normalin üst sınırı çıktı. 8 Günlük yatışta metalcaptase verilerek 24 saatlik idrar-bakır testi yapıldı.orada sonuç 750 çıktı.Taburcu olurken ALT :487 AST: 222 idi. Biyopsi ye karar verildi. Biyopsi sonucunda ise kuru bakır ağırlığı 55 çıktı. Patoloji ise sirotik bir görünüm olduğu saptandı. Tekrar kan vererek genetik olarak incelenecekmiş.Karar verilemedi. İMMUNOHİSTOKİMYASAL CK7:POZİTİF HBsAg:NEGATİF CD:38 POZİTİF HİSTOKİMYASAL MT:POZİTİF AG:POZİTİG PAS:POZİTİF d-PAS:NEGATİF SAFRA:NEGATİF FE:NEGATİF ORCAİN:NEGATİF RODANİN:POZİTİF Ayrıca parça başka bir üniversitede patoloji yapılacakmış Dün verdiğimiz kanda ALT:684 AST:484 Diğer değerler ALP:218 LDH:513 GGT:217 Çocuğumun genel görünümü çok iyi ağrısı ve şikayeti yok.Dün tekrar her iki oğlumuda 24 saatlik idrar bakır testi yaptıracağım. (Daha önce 2012 yılında hastaneye acil olarak gittiğimdeki kan raporlarını çıkardığımda ALT-AST *** *** ** lerde imiş.) Hocam bizim durumumuziçin ne dersiniz,gerçekten çok endişeliyiz,karaciğer nakli olacak diye, Alternatif tıp için ne düşünürsünüz?

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Vildan Ertekin
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Sayın Çağlan Çocuklarınızın karaciğer enzimleri akut hepatit düzeyinde yüksek. Bu nedenle vakit kaybetmeden ileritetkiklerinin tamamlanması ve hemen bir an önce tedavileri şart. Alternatif tıpta kullanılanlarda karaciğere çok zaralı bu nedenle kesinlikle kullanmayın. Prof.Dr.Vildan Ertekin Acıdadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Atakent Acıbadem Halkalı, İSTANBUL

22 Eylül 2014 09:37