gf
Soru Sahibi
11 Eylül 2020 14:23

5 yasindaki oglum dinlemiyor

Merhaba hocam, 5 yasindaki oglum yalan soylemeye basladi ve dinlemiyor beni ona anlatiyorum konusuyorum sonra beni anladinmi diyorum kafasini salliyor sonra ne anladigini soruyorum iiimmmm.. diyor susuyor dediklerimin tam tersini yapiyor bana yardimci olurmusunuz lutfen. Tessekkurler simdiden!

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Bu durum size oğlunuzun yalan söylediğini göstermez. Sizin beklediğiniz cevap evet ve baş sallama olduğu için, beklediğiniz cevabı veriyor. Aksi takdirde dinlemediği için kızacağınızı düşündüğü için daha çok korkudan bu şekilde tepki veriyor gibi görünüyor. Sonrada sizinle savaşa giriyor ve inatla istediğini yapıyor. Onun işbirliğini almalısınız. Kuralları açıkladıktan sonra, kurallara uyulmadığı zaman uygulanacak bir yaptırım olmalı. Bu yaptırımı ya da kısıtlamaları işleme aldığınızda etkili sonuç olacaktır. İletişim ve yaklaşımınızda sevgi dolu, anlayışlı ama kararlı, tutarlı olmalısınız. Gitmiyorsa eğer, mutlaka anaokulu eğitimine başlatmalısınız.

25 Eylül 2020 09:25