ÇÜ
Soru Sahibi
24 Haziran 2014 13:35

5 aylık kızımın ultrason sonucu

Doktor bey iyi günler geçen gün kızıma usg yapıldı Her iki sürrenal loj doğaldır . sağ böbrek 46x20x21 mm boyuttadır. sol böbrek 49x22x30 mm boyuttadır düzgün kontorludur. parankim ekojenitesi ve kalınlığı normaldir. Sağda toplayıcı sistemde taş ya da ektazi izlenmemiştir. Solda renal pelvis dolgundur. Renal pelvis AP çapı sağda 5 mm, solda 10 mm dir. Mesane kontur ve duvar kalınlığı normaldir. İç genital organlar yaş ile uyumlu boyut ve görünümdedir. Sağ over 11x7x7 mm boyuttadır. Üzerinde 7 mm boyutta folikül benzeri oluşum görülmektedir. Sol over 8x7x7 mm boyuttadır. Batında serbest-sınırlı sıvı izlenmemiştir. diğer karaciğer safra kanalları dalak pankreas vs. normal hocam bunlar ne demek ne yapmak lazım burda çocuk nefrolojisi de olmadğından sizin engin bilgilerinize güveniyoruz doktor bey bu böbrekte yazılan ile iç genital de yazılanlar neden oluyor birde şu var kızım hiç bir şeyi mama kullanıyoruz iştah ile içmiyor kilo da çok almıyor 5 aylık 4,600 gr doktor da midesi boşalmıyordur diyor vallahi ne yapacağımızı şaşırdık şifa sizden inşallah doktor bey şimdiden teşekkür ederiz vaktinizi ayırdığınız için Allah razı olsun

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Faruk Öktem
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Çok önemli bir sorun yok, 6 ay sonra US tekrarı uygun olur, aylık idrar yolu enf izlemi (TİT+idrar kült) önerilir.

2 Ağustos 2014 10:53