9 Eylül 2014 14:42

5 aylık kızımın idrarında mikrop

Merhaba hocam. 5 aylık kızım emdikten sonra biraz kusuyordu. İdrar tahlili yaptırdık. İdrarda WBC 17.55, lökosit (++) çıktı. diğer değerler normaldi. aynı idrardan yapılan kültürde mikrop görüldü ve sabah 2 cc, aksam 2 cc olmak üzere 10 gün zimaks antibiyotik kullandık. Daha sonra 2 gün ara verip tekrar idrar tahlili yaptırdık. Bu tahlilde WBC 5.2, lökosit (+) çıktı. Yine diğer değerler normaldi. Ayrıca yaptırdığımız böbrek ultrasonunda herhangi bir sorun görülmedi. Tahliller için alınan idrar poşet yapıştırılarak alındı ve idrar poşetin dışına geldiği için ve bebek kaka yaptığı için poşet bir kaç defa değiştirilip idrar alınabildi. Bu ilk tahlilde görülen mikrop idrarın poşetle alındığı ve tam anlamıyla steril olarak alınmadığı için idrara mikrop bulaşmış olabilir mi? Yani antibiyotiği boşuna kullanmış olabilir miyiz? Yada bu enfeksiyon tamamen geçmiş midir? Daha sonra tekrarlar mı? Böbreklere kalıcı bir hasarı olur mu? Bizim enfeksiyonu önlememiz için yapmamız gerekenler nelerdir? Birde okuduğum bir yazıda idrara tahlilinde nitrit negatifse kesinlikle İYE bahsedilemez yazıyordu. Sizce bu doğru mu? Ayrıca şu anda kızımda idrar yolu enfeksiyonunu düşündürecek huzursuzluk, ateş, iştahsızlık, ishal ve ağlama gibi hiçbir belirti yok. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Fatih Çanaklı
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Sorularınız çok sayıda ve yanıtların hepsi net değil. İdrar tahlilinde lökosit sayısı 5 ten fazla ve birlikte, nitrit ve lökosit esteraz pozitifliği olduğunda testin duyarlılığı %98 dir. Nitrit negatif iken enfeksiyon yok denemez. Bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu durumunda , idrarın böbreğe geri kaçışı, vezikoüreteral reflü, hastalığı araştırması gündeme gelir. Bu konudaki yaklaşım da çeşitlidir. İlk yapılan tetkik olan US normal. Kimi hekim ilk yıl yeni enfeksiyonları önlemek adına düşük doz antibiyotik vermektedir. Benim önerim, konuyla ilgili bir Çocuk Nefrolojisi veya Ürolojisi uzmanına başb-vurmanız ve onun önerisine göre devam etmenizdir.

10 Eylül 2014 14:02