ŞB
Soru Sahibi
25 Haziran 2022 11:36

4 aydır sabahları olan bulantı kusma

Merhaba hocam. 17 yaşında kız hasta yaklaşık dört aydır sabah kalktığında hiç bir şey yemeden başlayan kusma problemi var. Devamında bir kaç saat devam eden bulantısı var. Dış merkezde reflü düşünülen hastaya ppı ve motilium başlandı. Fayda göremeyince gastroentolojiye başvurduk. Endoskopi yapıldı, fundus korpus mukozası hiperemik, antrum mukozası benekli tarzda hiperemik izlendi. Biyopsi alındı. Hastaya 5Ht3 antagonisti başlandı. Biyopsi sonucu aktivite-, kronisite + h.pylori- intestinal met - izlendi. Patolojik tanı hafif şiddette kronik gastrit. Serum lab sonuçları anti doku transglutaminaz IgA ve IgG negatif. Hastanın hala kusma şikayetleri devam ediyor. Bu nedenle okıla gitmiyor. Sizin yorumunuz nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Mustafa Kaplan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

endoskopi ve biyopsi normal gibi. çölyak sonuçları da negatif . mutlaka karın ultrasonu yaptırın . bence kbb kardiyoloji de görsün bir de nöroloji kusma onlar kaynaklı olabilir. safra taşı mutlaka bakılmalı idrar yolu enfeksiyonu kusma bulantı yapar. hepsi normal çıkarsa semptomatik tedavi uygun olur.

27 Haziran 2022 12:12