DK
Soru Sahibi
22 Mart 2015 23:25

20lik diş çekimi sonrası dilde sıkıntı

Doktor bey, diş kontrolü için gittiğim bir fakülte hastanesinde 4 adet 20lik dişlerimin de ameliyatla alınmasına karar verildi. 2'si bir seansta yapılıp bir hafta sonra sağdaki 2si için aynı işlem yapıldı. Aradaki sürede sıkıntım hiç yoktu. 2.operasyonda (sağ) anestezik maddeyi yaparken dilime de iğnenin battığını ve canımın yandığını farkettim. O an tepki vermedim. İlk 2 gün dişimin ağrısı,kanaması derken, aradan 3-4 gün geçti ve ben dişimi falan unuttum. Şuan inanılmaz derecede dilimin sağ tarafı acıyor, Yan tarafta ve alta da yayılan bir acı ve uyuşukluk var. Temas ettiğimde duyu kaybı var ve yine dilimin sağ tarafında sarımsı renk değişikliği mevcut. Majezik aldım ancak acıma geçmedi. Esas merak ettiğim konuysa bunun geçici mi kalıcı mı olduğu? Ufak da olsa kalıcı olma ihtimali varsa bunu bilmek isterim. Önerileriniz nelerdir? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dt. Özer Akıncı
Diş Hekimi , Diş Protez Uzmanı

İyi günler, Dilinizde acıma varsa bu iyi çünkü hissizlik olması istemediğimiz bir durumdur. Buna paraliz denir yani his kaybı. Bu tarz çekimlerde çok sık olmasa da karşılaşılabilen bir durum. Kısa da sürebilir aylar da alabilir. Sinirde oluşan hasarın durumuna göre bu süre değişir. Karıncalanma ve yanma hissi varsa bu iyiye işarettir çünkü his geri geliyor demektir. B vitamini takviyesi iyi gelecektir.

24 Mart 2015 19:52