BG
Soru Sahibi
17 Mayıs 2012 13:43

2 yaş sendromu

MERHABA DOKTOR BEY.BEN 29 YAŞINDA ÇALIŞAN BİR ANNEYİM.22 AYLIK BİR KIZIM VAR.KIZIMA BABANNESİ BAKIYOR.KIZIM UYSAL BİR BEBEKTİ.SÜREKLİ GÜLERDİ.ŞU ANDA O KADAR HUYSUZ Kİ.İSTEDİĞİ ŞEY OLMADIĞI ZAMAN SÜREKLİ AĞLIYOR.BANA VURUYOR,KENDİNİ YERDEN YERE ATIYOR..OKUDUĞUM KADARIYLA NORMAL DENİYOR BU YAŞTA AMA SİZ BİR UZMAN OLARAK FİKRİNİZİ SÖYLERSENİZ SEVİNİRİM.SİZCE DOKTORA GÖTÜRMELİMİYİM.NASIL DAVRANMALIYIM EN ÖNEMLİSİ BU HAREKETLERİ YAPTIĞI ZAMAN. TEŞEKKÜR EDERİM.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Erman Uslu
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Merhaba Gül Hanım, Çocuğunuz yaşına uygun bir şekilde davranıyor. Bu dönem iki yaş sendromu olarak adlandırılıyor. Çocuklar iki yaşından itibaren özerklik kazanmaya başlarlar ve kendi istediklerinin olmasını isterler, engellendikleri takdirde ise ağlama, kendisi yere atma, ısırma, kafasını yere vurma gibi davranışlarla öfke nöbeti geçirebiliyorlar. Bu davranışlar yaş dönemi özelliklerine göre normal olarak kabul ediliyor. Anne-baba olarak eğer istediği şeyi yapmasında bir sıkıntı yoksa yapmasına izin verin. Dışarıda gezdirin, enerjisini boşaltmasına imkan sağlayın, kendisini özgür hissedebileceği ortamlar yaratın. Kesinle inatlaşmaya girmeyin. Bir konuda ısrar ediyorsa açıklama yapıp vazgeçirmeye çalışmayın, dikkatini başka yöne çekmeye ve bu şekilde unutturmaya çalışın. Yemek yeme konusunda inatlaşıyorsa yemeği bir oyun gibi sunmaya çalışın. Soru sormasına fırsat verin, sorularını cevapsız bırakmayın.Kullanacağınız dil onun anlayabileceği şekilde net ve somut olsun. Anne-baba olarak bu dönemin zor olduğunu; ancak geçeceğini, üç yaşından sonra çocuğunuzun kurallara uyan sakin bir çocuk olacağını düşünerek hareket etmeye çalışın.

17 Mayıs 2012 14:11