DS
Soru Sahibi
14 Mart 2017 21:46

2 yaş sendromu

Hocam merhaba. 2 yaşında (28 aylık) bir oğlum var. 2haftadır aşırı derecede hırçın. Evimize gelen kuzenimin 3yaşındaki oğlunu gördüğü an ağlamaya ve çığlık atmaya başladı. Hala düzelmiş değil. Hiçbir zaman ağlayarak bize bir şey yaptırmamış ya da yaptıramamıştır. Ama şu sıra tepkileri çok aşırı. Kendini ye8re atıyor çığlık atıyor hatta vurma girişimi oluyor. İki yaş sendromu anlıyorum. Ama biz de çok geriliyoruz. Aşırı tepki vermemeye çalışıyoruz. Ancak melek gibi olan çocuk 2dk sonra huysuzlaşıyor. Nasıl bir yol izlemeliyiz? Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Oğlunuz ağlayarak çığlık atarak, istediğini yaptırmak ve hakimiyet kurmak, ilgiyi üstüne çekmek yöntemini keşfedip uygulamaya çalışıyor. Çocuklar büyürken kendilerince çeşitli yöntemler belirleyip bunu uygulamaya koymaya çalışırlar. Sizlerde uyguladıkları bu yöntemin uygun olup olmadığına göre, tepkide bulunarak ona yön verebilirsiniz. İstemediğiniz bir yöntem kullandığı zaman bundan hoşlanmadığınızı ifade etmeli ve bunu onaylamadığınızı göstermelisiniz. Ağlayarak istediği hiç bir şeyi yapmamalı ve konu ile ilgilenmeyip, dikkatini başka bir konu üzerine yönlendirmelisiniz. Kendini yere atma ve vurma davranışlarıyla çok ilgilenmezseniz, etkili olmadığını görecek ve vazgeçecektir. Mutlu günler dilerim.

28 Nisan 2017 12:22