bh
Soru Sahibi
15 Ağustos 2017 11:35

2.5 Yaş Çocukta Geçmeyen Çene Sivilceleri

2.5 yaşındaki kızımın çenesinde yaklaşık 2 ay önce sivilceler çıktı. alerjik ya da tükrük sebepli olabileceğini düşünerek ıslak mendil kullanmayı bıraktık ve alerjik gıdaları kestik. ancak geçmedi. 3-4 gün kadar kortizon içeren krem de kullandık. fakat bir iyileşme gözlemlenmedi. bazen silikleşiyor bazen iyice beliriyor ancak hiç geçmiyor. Çene bölgesi sivilceleri hormonal olabileceği için endişeliyim. ne yapmamız gerekir ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Elif Yağlı
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Endokrinolojisi

Geçmiş olsun. Sivilce hormonlar ile ilgili bir durumda oluştuğunda genellikle ergenliğin farklı bulguları da eşlik eder. Dolayısıyla bir çocuk endokrinolojisi doktoruna muayene ettirmenizi öneririm. Ancak genellikle bu yaşta sebep hormon olmaz. Allerji hekimi de iyi bir seçenek olabilir.

15 Ağustos 2017 12:21