YA
Soru Sahibi
29 Nisan 2018 19:41

2,5 yas cekingenlik

Merhaba, 2,5 yasinda bir oglum var ve bebekliginden beri yabancilara karsi cok cekingen. Birkac ay once yurtdisina tasindik ve burada ailecek gorusebilecegimiz bir cevre edinemedik henuz. Fakat oglumu sosyallesmesi icin her gun parka goturuyorum. Yasiti cocuklarla bir problemi yok, hatta yasca biraz daha buyuk cocuklari daha cok seviyor. Bazen dillerini bilmese de iletisim kurmaya calisiyor ve biraz zaman gecirdikten sonra ayrilmak istemiyor. Fakat yetiskinlerden cok cekiniyor. Gozgoze geldiginde hemen basini one egiyor ve yanimiza geliyor. Eger fiziksel olarak kendini koseye sikismis hissederse agliyor (mesela kaydiragin tepesindeyken asagida baska bir yetiskin beklediginde, yada oyun evinde oynarken oraya cocuguyla bir yetiskin girdiginde ortamdan kacmaya calisiyor ve kacamazsa aglamaya basliyor) Yasi kendinden cok kucuk cocuklardan da cekiniyordu ama bu problemi biraz astik. Yine de yeni yeni yuruyen bir bebek uzerine dogru geldiginde hala cok tedirgin oluyor. Sik sik kalabalik ortamlara sokmaya calisiyoruz ve problem yasadiginda onunla konusarak sorunu cozmeye calisiyoruz ama cok ilerleme kaydedemedik. Ortamdaki diger cocuklari gosterip onlarin aglamadigini, korkmadigini, kendisinin de aglamasina gerek olmadigini soyluyoruz. Sevdigi cizgifilm karakterlerinden ornekler veriyoruz. Hatta bazen boyle yapmaya devam ederse birdaha parka getirmeyecegimizi bile soyluyoruz. Acaba yaklasimimiz hatalimi? Bu konuda tevsiye edebileceginiz birsey varmi? Yapmamiz ve yapmamamiz gerekenler konusunda yardimci olursaniz cok sevinirim. Tesekkur ederim..

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhabalar, Yaklaşımınızda hatalar yok ama, oğlunuzun mutlaka bir kreşe ya da anaokuluna gitmesi uygun olacaktır. Siz ne kadar ilgilensenizde, gruba girmesi bu tür sıkıntıları aşmasını kolaylaştıracak ve onu güçlendirecektir. Bu dönemde tam gün değil ama, günde 2-3 saat bile yeterli olacaktır. Hem mutlu olacak, hem de gelişecektir. Aynı zamanda alışacak, uyumu her konuda kolaylaşacaktır. Oğlunuza sevgiler.

25 Mayıs 2018 11:23