GG
Soru Sahibi
14 Ekim 2013 11:56

18 yasinda osteoporoz hastasiyim

Merhaba hocam.Ben 12-13 yaslarindayken cok zayif oldugumdan suphelenip kemik yogunlugumu olcmusler o zaman cok dusukmus tabi hastaligin derecesi 16 yaslarinda bir doktorun yonlendirmesiyle omu tip fakultesi hastanesine tedavi icin gittim 2 yil da orada oyalandim orada olcturdugum degerler hep t skor -2.8 cikti orda tedavi baslamayinca biraktim bulundugum ilcedeki devlet hastanesine devam ettim orada t skorum -3.0 cikti doktorum bana rebone ve calsiday ilaclarini yazdi.Her hafta en az 3 gun yuruyus yapmaya ozen gosteriyorum.Sizce yapilanlar dogru mu? İ

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. İlker Önder Ferah
Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon

Bazen genç yaşlarda juvenil idiopatik osteoporoz olarak adlandırılan kemik erimesi türü çıkabiliyor. Evet doktorunuz uygun ilaçları önermiş. Yürüyüş dışında, güneş ışığı (pencereden değil direk temas şeklinde gelmeli), yeşil sebzeler, balık yağı ya da kendisi,süt ve süt ürünleri, tuz oranı düşük kalsiyum oranı yüksek günlük 1-2 adet olmak üzere maden suyununda faydaları olur, osteoporoz açısından kan kalsiyumu, d vitamini, PTH, tiroid hormonları, kan şekeri, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, testesteron gibi ayrıntılı tahlillerinizin yapılmış olduğunu düşünüyorum, geçmiş olsun dileklerimle..

14 Ekim 2013 12:48