ta
Soru Sahibi
3 Ekim 2013 20:22

17 aylık çocuğumun kan değerleri

oğlum 17 aylık 11 kg. vücudundaki alerjik döküntü nedeniyle dr gittik, (krem kullandık ve alerji geçti bi hafta içinde geçti ) tahlil sonucu aşağıdadır. WBC - 8.56 RBC-5.43 Hemoglobin-11.9 Hematocrit -34.6 WBC Differential (%) Neutrophil-44.4 Lymphocyte-44.6 Monocyte-8.8 Eosinophil-2.1 Basophil-0.1 MCV-63.7 MCH -21.9 MCHC - 34.4 RDW - CV -19.0 Platelets -374.0 PDW -8.9 MPV -8.5 RBC Morphology/ Polychromasia +,Hypochrom +, Poikilo. +, Aniso. ++ Sedimentation Rate /ESR (1hr) 5 Blood Biochemistry / SGOT (AST) - 34 SGPT (ALT) -11 Alkaline Phosphatase 525 ImmunoSerology2/ EBV VCA IgM (EIA) 3.0 Special Biochemistry/ Ferritin (ECL) -4.6 Hb Capillary Zone Electrophoresis / Hb A-95.0 Hb F-2.1 Hb A2-2.9 (See Comment) Normal range Hb F for child less than 2y is <2% (for 20% of them up to 10% is normal) Comment: A carrier state of Beta or Alpha thalassemia, and some forms of co-inheritance of both Beta and Delta thalassemia can not be excluded based on RBC indices alone. Confirmation requires globin chain/molecular studies. hocam işim gereği İran’da yaşamaktayız. Burdaki doktor demir eksikliği için günlük 30 mg 2 ay tedavi istedi. Sonra tekrar bu tahlili yapalım dedi. thalassemia (Akdeniz anemisi) durumunu sorunca ihtimal var öncelikle demiri tamamlayalım dedi. Kafamıza takılan thalassemia (Akdeniz anemisi) konusunda sizin düşünceniz nedir. Oğlumuz iştahsız, gelişimi zeka durumu vs. iyi (tabi bize göre), hareketli. anne babada veya ailelerimizde bilindik bir thalessemia vakası yok. sizin değerli yorumlarınızdan faydalanmak istiyoruz. Çok teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba Ben Erişkin Hematolojisi uzmanıyım. Bu soruyu Çocuk Hematolojisi uzmanı arkadaşlara sorun. Geçmiş olsun.

4 Ekim 2013 09:26