CA
Soru Sahibi
12 Ocak 2014 21:54

1 yıldır geçmeyen sümüklü kaka

Mrb doktor bey!3,5 yaşında bir kızım var.2013 Şubat ayında sürekli burun akıntısı ile bir allerji uzmanına gittik.Bize sinüzit diyip 20 gün kullanmak üzere klamoks antibiyotik yazdı.Bundan 8 gün önce de antibiyotiği yeni bitmişti.Doktor bir şey olmaz dedi.Antibiyotiği 10 gün kullandık.Ancak 3. günden sonra rengi kahverengi olmaya başladı ve gittikçe karardı.10.günden sonra bizde yeni bir antibiyotik aldık.10 gün de onu kullandık ancak onu dolaba koyduk ve rengi kararmadı.Bundan sonra çocukta yoğun miktarda kanlı sümüklü kaka oldu.İshal ise olmadı.Zamanla kan geçti; fakat sümük azalmakla birlikte 1 yıldır geçmedi.Ara ara artıp azalmakta.Kaka tahlili kanlı iken kan çıktı.Ancak sonraki tetkikler hep temiz çıktı.Ve kızım 1 senede sadece3 cm uzadı.şu an 96 cm .50 percentilden 25 e düştü.Sümük yine artış gösterdi ancak kan yok.Sizce bu durum antibiyotikten olabilir mi?Ne olmuş olabilir?Öyle ise neden 1 yıldır geçmedi?Bir yanıt yazarsanız çok sevinirim çünkü benimde 1 yıldır dünyam karardı.Kızımın iştahı da iyi.Tşk...

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Tufan Kutlu
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme

Bir yıldır devam eden bir olayın nedeni artık antibiyotik değildir. Ayrıntılı muayene ve tetkik gerekir.

13 Ocak 2014 09:43