Prof. Dr. Hakan ŞATIROĞLU

Prof. Dr. Hakan ŞATIROĞLU
Kullanıcı Oyu : 5
(1+) Görüş
Teyit edilmiştir.
Bağlantıma Ekle Takip Et

Branşı

Kadın Hastalıkları ve Doğum

İl / İlçe

Ankara

Üyelik Tarihi

26.07.2010

Kamu/Özel Sağlık Kuruluşu

HŞ Klinik Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi

Ankara / Çankaya

Çok Memnunum

Kullanıcımız yorum girmemiştir.

  |


Bu doktor hakkında yorumunuzu paylaşın

Çok MemnunumMemnunumKararsızımMemnun DeğilimHiç Memnun Değilim
Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu 23 Eylül 1959’da Konya-Akşehir’de öğretmen bir çiftin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğretim yıllarını şehir değişikliği yaparak geçiren Şatıroğlu lise eğitimini 1977 yılında İzmir Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamladı. Tercihini çocukluğundan beri hayalini kurduğu tıp eğitimi üzerine yapan Şatıroğlu, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi olarak lisans hayatına başladı.
 
1983’te fakülteden mezun olan Şatıroğlu SSK İstanbul Hastanesi Dahiliye Servisi’nde
2 yıl süren mecburi hizmetini yerine getirdi. Mecburi hizmetin ardından Ankara Üniversitesi’ndeki eğitim hayatına geri dönen Şatıroğlu, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda uzmanlık eğitimine başladı.
 
Mesleki Kariyer Basamakları ve Yurtdışı Deneyimleri
Mesleki kariyeriyle ilgili ilk yurtdışı deneyimini İngiltere’de yaşayan Şatıroğlu 1989- 1990 yılları arasında İngiltere’de Londra Üniversitesi Royal Free Tıp Fakültesi ve Cromwell Hospital’de Prof. Norman Morris, Prof. Robert Shaw ve ekibi vasıtasıyla İnfertilite, Tüp Bebek, Klinik Embriyoloki ve Endoskopi eğitimi aldı.

Türkiye’ye geri dönüşüyle birlikte A.Ü. Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda uzman olarak çalışmaya başlayan Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu, Üniversite himayesinde bir Tüp Bebek Merkezi kurdu. 1991 yılından bu yana Ankara Üniversitesi Kısırlık Teşhis ve Tedavi Uygulama ve Araştırma Merkezi olarak hizmet veren kuruluş, Prof. Dr. Hakan Şatıroğlu koordinatörlüğündeki çalışmalarını halen sürdürmektedir.

Ankara Üniversitesi’ndeki Eğitim hayatına ara vermeden devam eden Prf. Dr. Şatıroğlu, 1995 yılında Doçentliğe, 2001 yılında da Profesörlüğe yükseldi.
İngiltere’den sonra mesleki kariyerinde ikinci yurtdışı deneyimini gerçekleştiren Şatıroğlu, 2001 yılında Philedelphia- ABD’deki Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı’nda Misafir Öğretim Üyesi olarak çalıştı.
 
2002’de yurda dönüş yaptıktan sonra Tüp Bebek Merkezi kurma isteğini hayata geçiren Şatıroğlu, 2002 -2007 yıları arasında kurmuş olduğu Gen-Art Tüp Bebek Merkezi’nin koordinatörlüğünü üstlendi. 2007 yılında HŞ Kadın Hastalıkları ve Doğum Dal Merkezini kurdu, aynı dal merkezi içine 2008 yılında Tüp Bebek ünitesinin kuruluşunu yaparak işletmeye başladı.
 
Şatıroğlu, Tüp Bebek Merkezi kurma faaliyetlerini Türkiye ile sınırlandırmayarak 2002- 2004 yılları arasında Bakü Azerbaycan ve Port Harcur / Nijerya’da 2 özel tüp bebek merkezi kurdu ve işletti.
 
Evrensel Platformdaki Görevleri
Kariyerindeki istikrarlı ilerleyişini evrensel boyuta taşıyan Şatıroğlu, 2002 yılında Avrupada’ki köklü cemiyetlerden biri olan European Contraception Society’de Board Üyeliğine seçildi.

Takip eden yıllarda uzmanlık alanında kendini geliştirmeye devam eden Şatıroğlu,
2005 yılında International Planned Parenthood Federation – European Network (IPPF-EN) Avrupa Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi, şu an Başkan Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir. Şatıroğlu öte yandan, Federation of Paediatric and Adolescent Gynaecology (FIGIJ), European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE) ve European Society of Gynaecologic Endoscopy (ESGE) üyesidir.
 
Ulusal Derneklerdeki Faaliyetleri
Yurtdışındaki cemiyet faaliyetlerinin yanı sıra Türkiye’de de birçok sivil toplum kuruluşunun bünyesinde çalışan ve yönetim basamağında yer alan Şatıroğlu,2004 tarihinden bu yana Türkiye Aile Planlaması Derneği’ndeki Başkanlık görevini sürdürmektedir. Öte yandan 1997 yılından bu yana Gönüllü Kuruluşlar Ulusal Kadın Sağlığı Komisyonu’ndaki Genel Sekreterlik görevini sürdüren Şatıroğlu, Ulusal Adolesan Jinekoloji Derneği’nin Başkan Yardımcılığını, Sürekli Eğitim, Sağlık ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanlığını ve Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Yönetim Kurulu Üyeliğini yürütmektedir.

Türkiye Obstetrik ve Jinekoloji Derneği ve Ulusal Endoskopik Jinekoloji Derneği Şatıroğlu’nun üye olduğu dernekler arasındadır.